logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Karl Barth
Jedna chwila - jedno spojrzenie
Wydawnictwo M
 


Format: 140/200 mm; s. 108
ISBN: 83-7221-477-8
Cena: 19,90 PLN
 
Kup tą książkę

 
Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość ... Boga do ludzi (Tt 3,4)
 
Jego miłość do ludzi
 
Ażeby się okazać Bogiem prawdziwym, Bóg nie musi uwolnić się od człowieczeństwa. Byłaby to fałszywa boskość fałszywego Boga, gdybyśmy w niej i wraz z nią nie stali jednocześnie w obliczu Jego miłości do ludzi. W Jezusie Chrystusie taka fałszywa boskość została wyśmiana raz na zawsze. W Nim raz na zawsze zapadła decyzja, że nie będzie Boga bez ludzi. Nie w tym znaczeniu, że Bóg potrzebuje człowieka, po to by dopiero jako jego partner mógł rzeczywiście być Bogiem. On nie musi być dla człowieka (chciałoby się nawet powiedzieć: powinien być raczej przeciw niemu). Mamy tu jednak do czynienia z tajemnicą, w której Bóg staje przed nami w życiu Jezusa Chrystusa. W swej wolności Bóg chce być nie przeciw człowiekowi, lecz dla niego. On naprawdę chce być partnerem człowieka, okazywać mu wszechmoc swego miłosierdzia i być jego Zbawcą. Czy nie jest tak, że w Jezusie Chrystusie – co zresztą poświadcza Pismo – prawdziwa boskość zawiera w sobie również prawdziwe człowieczeństwo? Czy Pismo nie mówi o miłosierdziu, które ojciec okazuje swemu marnotrawnemu synowi, król dłużnikowi, a Samarytanin ofierze zbójców? Jeżeli Jezus Chrystus jest Słowem prawdy i „zwierciadłem ojcowskiego serca Boga”, wtedy słowa Nietzschego twierdzącego, że człowiek jest czymś, co należy przezwyciężyć, są bezczelnym kłamstwem. A wobec tego prawdą o Bogu jest to i tylko to: Jego dobroć i miłość do ludzi.

Zobacz także
Ojciec Jerzy
Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba.
 
ks. Paweł Bortkiewicz TChr
Nie wszystko, co odmienne, należy zawsze tolerować. Przeciwnie, istnieją całe zakresy spraw i zjawisk, które domagają się jednoznacznego sprzeciwu. Nie ma i nie może być zgody co do tego, że nig­dy nie wolno użyć siły w zwalczaniu cudzych poglądów. Przeciwnie, siła rażenia tych poglądów może być taka, że domaga się wręcz użycia siły...
 
ks. Mariusz Rosik

Zmartwychwstały Jezus przychodzi z niezwykłym darem – darem otwartych oczu. Uczniowie pytają: „Czy serce nie pałało w nas, gdy Pisma nam wyjaśniał?” (Łk 24,32). Zachodzące słońce na nowo zabłysło – tym razem w sercach wędrowców, którzy zrozumieli znaczenie dawnych pism natchnionych. Rozmowa z Jezusem sprawia, że zachodzące słońce przynosi światło Jego towarzyszom. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS